Elon Musk’ın yeraltı tünelleri beklentiyi karşıladı mı?

 

Elon Musk’ın yeraltı tünelleri beklentiyi karşıladı mı?

Artan nüfus ve şehirleşme dünyanın birçok yerinde trafik problemi oluşturmaya devam ediyor. Trafik problemi yaşayan şehirlerden biri de Los Angeles. Bu bölgedeki trafik problemini çözmek üzere Elon Musk yeraltı tünelleri açılışını geçen hafta gerçekleştirmişti.

Elon Musk yeraltı tünelleri konusunda beklentileri karşıladı mı?

Açılış sonrasında basının da katıldığı bir test sürüşü yapıldı. Elon Musk’ın sahibi olduğu Boring Company tarafından sürdürülen projeyle ilgili bazı uzmanlar görüşlerini paylaştı. Vadettikleriyle ulaşımda bir devrim gerçekleştirmeyi planlayan Musk’ın projesi için ciddi eleştiriler de mevcut.

Tesla Model X ile yapılan testte 250 km hıza ulaşan araç, yolculuğu kısa sürede tamamlamıştı. Elektrikli taşıyıcılar sayesinde gerçekleştirilen bu yolculuk çoğu insana göre geleceğin ulaşım sistemlerinde önemli bir yere sahip olacak.

Elon Musk yeraltı tünelleriElon Musk yeraltı tünelleri hakkında konuşurken oldukça umutlu da olsa bazı mühendisler bu tünellerde kullanılan teknolojinin aslında eskiden kullanılan roller coasterlardan çok da farklı olmadığını dile getirdi. Araçlarda kullanılan yan silindirlerin uzun yıllardır kullanılmakta olan bir teknoloji olduğu belirtildi.

Bu silindir sisteminde yüksek hızlara çıkıldığında sarsıntının kaçınılmaz olduğunu belirten mühendisler, oluşan sarsıntının mide bulantısına yol açabileceğini ifade etti. Test sürüşüne katılan kişilerin de benzer bir his yaşadığını ifade eden uzmanlar görüşlerini bu tecrübelerle destekledi. Proje son hâlini aldığında benzer problemlerin yaşanıp yaşanmayacağını ise zaman gösterecek.